برگزاری مراسم بله برون


برگزاری مراسم بله برون
تاریخ ایجاد: 1396/06/23 11:32:20
جاوید گرشاسبی
تازه وارد

تعداد ارسال ها: 1
عضویت: 1396/06/23
اهدای سپاس: 0
سپاس شده: 0
برگزاری مراسم بله برون
زمان نگارش: 1396/06/23 11:32:20

برگزاری مراسم بله برون: بله بران یا همان بله برون در تشریفات عروسی مراسمی است که معمولاً پس از خواستگاری و زمانی که عروس خانم جواب بله را به خانواده داماد می دهد، برگزار می شود. این مراسم تشریفاتی تر، مفصل تر و پر سر و صداتر از خواستگاری برگزار می شود. بله برون اصول اولیه خود را دارد و تمام قول و قرارها مانند مهریه در آن مشخص می شود.

برگزاری مراسم بله برون

برای برگزاری مراسم تشریفات مجالس بهتر است اقوام درجه یک خود را دعوت کنید البته بدون حضور بچه ها، زیرا بودن آن ها در مراسمی که قرار است در آن تاریخ عقد و عروسی و مهریه و … مشخص شود خیلی مناسب نیست و امکان بروز مشکلات زیادی پیش می آید. اقوامی مانند خواهر و برادر با همسرانشان، پدر بزرگ و مادر بزرگ ها، عمه، خاله، دایی، عمو جزو میهمانان اصلی این مراسم هستند. لزومی ندارد در این مراسم دخترخاله و پسرخاله ها و … حضور داشته باشند.

گل و شیرینی و نشان

در تشریفات مجالس بله برون خانواده ی داماد باید گل، شیرینی، پارچه چادری و انگشتری به عنوان نشان نامزدی برای عروس تهیه کنند. البته بعضی از خانواده ها در این روز وسایلی مانند پیراهن، روسری و کیف هم برای عروس شان به عنوان هدیه تهیه می کنند که البته جز رسوم اصلی نیست. اگر عروس خانم با میزان مهریه تعیین شده با توافق طرفین موافق باشد، جواب بله را می دهد و در این زمان است که مهمانان جعبه ی شیرینی که آقا داماد و خانواده اش آورده اند را باز می کنند و می چرخانند. پس از آن مادر یا خواهر داماد می تواند انگشتر نشان را در دست عروس خانم کند و پارچه ی چادری که برای او هدیه آورده اند را روی سر او بیندازد.

تقسیم وظایف و تاریخ

در مراسم بله برون معمولاً خانواده عروس و داماد با یکدیگر در باره ی تاریخ عقد و برگزاری مراسم عروسی صحبت می کنند و قرار مراسم  عقد، و اگر بخواهند نامزدی، حنابندان، پا تختی هم بگیرند در همان شب صحبت می کنند و به توافق می رسند که هر کدام از این مراسم ها باید توسط کدام خانواده تدارک دیده شود. در این مراسم خرید قسمتی وسایل لازمه شروع زندگی مشترک مثل خانه، فرش، تجهیزات صوتی و تصویری و … بر اساس رسم خانواده ها به عهده داماد در تشریفات عروسی گذاشته می شود. البته این موارد معمولاً در شهرهای مختلف متفاوت می باشد، به طور مثال در بعضی شهرها همه ی وسایل خانه را داماد می خرند. در این مورد در شب بله برون طبق رسم و رسوم خود صحبت کنید.

دفترچه بله برون

برگزاری مراسم بله برون

مدتی است دفترچه های زیبایی با عنوان دفترچه بله برون به بازار آمده است. زمانی که در مراسم بله برون صحبت هایی را درباره نوع برگزاری مراسم عقد و عروسی انجام دادید و تقسیم وظایف نمودید، بهتر است که همه را مکتوب داخل دفترچه ی بله برون خود بنویسید و از بزرگتر هایی که در مراسم هستند بخواهید تا پای آن را امضا کنند. مکتوب کردن این قول و قرار ها کار اصولی است که بهتر است در شب بله برون حتماً انجام شود تا بعداً کسی فراموش نکند که در این شب چه قول و قرارهایی گذاشته شده است.

1 >>
بازگشت به تاپیک ها

عضویت در خبرنامه ماه عروس

جهت مشاوره و حضور در سایت ماه عروس تماس حاصل فرمایید
info [at] maharoos.net 0990-5284500