بارداری و فرزنددار شدن

پیش نیازهای فرزند دار شدن

فرزند دار شدن
به قلم مشاور
 • آیا برای پدر و مادر شدن آماده هستید؟
 • پنج ویژگی یا شاخص که نشان می دهد زمان فرزنددار شدن است:
 1. ازدواجتان شاد و با ثبات باشد.
 2. وضعیت اقتصادی شما مناسب باشد.
 3. برای بچه دار شدن تحت فشار و اجبار دیگران نباشید.
 4. هر دو نفر متعهد باشید که اکنون زمان مناسبی برای بچه دار شدن است.
 5. برای یک تغییر عمده در زندگی شخصی و مشترکتان آماده باشید.

تحقیقات نشان می دهند که فرزندان تا حدی می توانند نگهدارنده زندگی مشترک باشند اما عدم توانایی والدین برای سازش با یکدیگر باعث شکست زندگی مشترک می شود.

 • شاد بودن یعنی از دیدن هم شاد شوید و از ندیدن هم ناراحت، اما از با هم بودن لذت ببرید. شاخص اول: با ثبات بودن یعنی اکثر مواقع فضای شاد در خانواده حاکم باشد. شاخص دوم: هیچ وقت صحبت از طلاق، ازدواج مجدد، به اجرا گذاشتن یا دادن مهریه و ارتباط با جنس مخالف برای تحریک طرف مقابل وجود ندارد.
 • برای فرزندآوری و فرزند پروری از مشورت دیگران استفاده کنید اما تحت تأثیر و فشار آن‌ها نباشید و تربیت فرزند خود را خودتان مدیریت کنید.

 

 • دلایل اصرار ورزیدن اطرافیان برای بچه دار شدن:
 1. نگران ثبات زندگی شما هستند و فکر می کنند اگر فرزنددار شوید ثبات زندگی شما تضمین می شود.
 2. بدون فرزند بودن زن و شوهر آن‌ها را آزار می دهد چون همچنان آزادند و زندگی عاشقانه دارند و گرفتاری های دیگران را ندارند.
 3. می خواهند آرزوها و هوس هایشان را از طریق فرزندان شما برآورده کنند.
 • دلایل ضرورت فرزندآوری:
 1. دلایل غریزی: زن و مرد ذاتاً تمایل به تولیدمثل دارند و می خواهند نسل شان باقی بماند و به نوعی از این طریق ) یعنی تکثیر شدن(امنیت کسب می کنند.
 2. دلایل روانی: انسان ها دوست دارند کسی را مثل خود تولید کنند و یک نیاز غریزی روانی است. همچنین انسان ها می خواهند لذت فرزند داشتن را تجربه کنند و فرزندان کمک می کنند ما دوباره به کودکیمان برگردیم.
 3. دلایل اجتماعی: ناتوانی در تولید مثل و بچه دار شدن در جامعه مذموم است.
 4. دلایل مذهبی: در دین اسلام بر فرزند دارشدن و زیاد کردن نسل تأکید شده است.
 • فرزنددار شدن یک تغییر عمده و بزرگ در زندگی شخصی و مشترک ایجاد می کند که زن و مرد هر دو برای آن آماده باشند. فرزنددار شدن مزایا و همچنین محدودیت‌هایی ایجاد می کند.
 • انواع فرزند که شامل فرزند کالبدی و فرزند روانی – اجتماعی است. ماننده کار خیر، آثار ادبی و هنری و…
 • یکی از اثرات یک فرزند خوب برای والدین، تبادل اطلاعات و به روز کردن والدین است. در واقع والدین پختگی های خود با فرزندانشان به اشتراک می گذارند و فرزندان اطلاعات جدیدشان را با والدین سهیم می شوند.
 • احترام و انتقاد: وقتی به کسی گله یا انتقاد می کنیم به این دلیل است که او را دوست داریم و برای ما مهم است وقتی کسی به ما گله یا انتقاد می کند نیز چنین است.
 • نظرات والدین: تحقیقات نشان داده که ما به والدین خود وابسته ایم. اگر کارهای ما مورد تأیید آن‌ها باشد از انجام آن لذت بیشتری می بریم و برای انجام آن اشتیاق بیشتری داریم. بعد از ازدواج این اتفاق بین همسران رخ می دهد وتأثیر همسر برای ما بسیار اهمیت دارد.
 • تحقیقی بر روی تعدادی زوج نشان داد که: نارضایتی خانواده دو طرف از ازدواج یک زوج باعث شده بود 88% آن زوج ها از ازواجشان راضی نباشند. حتی ناراضی بودن یکی از والدین یکی از زوج ها بر رضایت زوجین از زندگیشان تأثیر می گذارد. همچنین تأیید والدین دو طرف باعث شده بود که 58% زوجین از رضایتمندی بالایی برخوردار باشند.
 • انسان ازدواج می کند که با هم مرتبط و دلبسته باشند نه این که به هم وابسته باشند. زن و شوهرهایی که علارغم رضایت والدینشان، باز هم از زندگی شان راضی نبودند کسانی اند که استقلال عاطفی شان از یکدیگر حفظ نکرده اند و به یکدیگر وابسته اند

 

درباره ی نویسنده

مشاور

دیدگاهی بنویسید