آمادگی برای ازدواج

شاخص های یک ازدواج موفق

ازدواج موفق
به قلم مشاور

عوامل مختلفی بر موفقیت ازدواج اثرگذار هستند. سازمان بهداشت جهانی، یک خانواده موفق را به صورت زیر تعریف می کند:
خانواده موفق خانواده ای است که هم پایدار باشد و هم رضایت بخش.
قانونی به اسم «قانون طلایی ازدواج» می گوید سه عامل وجود دارند که موفقیت ازدواج را تضمین می کنند. این سه عامل عبارتند از:
1ـ اقدام به موقع
2ـ انتخاب مناسب
3ـ ارتباط صحیح
در هر کدام از سه عامل فوق، نکات و توصیه های فراوانی نهفته است. به طوری که می توان گفت تمام مطالبی که در این سایت پیرامون عشق و ازدواج موفق بیان می شود، زیرمجموعه ای از این سه عامل هستند. اما ترجیح دادیم در یک پست، این سه عامل را به صورت کلی و اجمالی بررسی کنیم تا شما عزیزان به یک بینش کلی درباره ازدواج و ازدواج موفق دست بیابید. بنابراین به طور خلاصه هر یک از سه عامل فوق را در اینجا مورد بررسی قرار می دهیم.
1ـ اقدام به موقع: شما باید آمادگی های لازم برای ازدواج را از نظر جسمانی، روانی، اجتماعی، اقتصادی و سایر جوانب زندگی کسب کرده باشید و بعد اقدام به ازدواج نمایید. این یعنی اقدام به موقع. یک نکته اساسی این است که ازدواج باید به کیفیت زندگی شما کمک کند و آن را ارتقا دهد تا بتوانیم آن را ازدواج موفقی بنامیم و هر یک از آمادگی های فوق اگر قبل از ازدواج حاصل نشود، نه تنها آن ازدواج کیفیت زندگی شما را ارتقا نمی دهد، بلکه برای شما آسیب زا خواهد بود و پشیمانی زیادی به بار خواهد آورد. این برای هر کسی قابل درک است که یک جوان وقتی به سن جوانی و بلوغ می رسد نیاز به ازدواج دارد و این نیاز ابعاد مختلف روانی، عاطفی، جنسی و اجتماعی را در بر می گیرد. اما برای ازدواج کردن فقط داشتن «نیاز» کافی نیست بلکه قابلیت های دیگری لازم است. نکته مهم این است که به جز بلوغ جنسی و جسمی(که معمولاً در جامعه امروز قبل از بلوغ های دیگر رخ می دهد و مشکلی به آن نداریم) سایر بلوغ ها اکتسابی هستند و می توان آنها را سرعت بخشید. در مطالب دیگر این سایت نکاتی برای تسریع در بلوغ اجتماعی، روانی و اقتصادی آمده است که می توانید آنها را بخوانید.
2ـ انتخاب مناسب: انتخاب مناسب دارای دو ویژگی انتخاب عقلانی و انتخاب عاطفی می باشد. از نظر عاطفی شما باید با کسی ازدواج کنید که او را می پسندید، می توانید او را دوست داشته باشید و قابلیت ارتباط عاطفی را برای شما دارد. اما از نظر عقلانی، شما باید با کسی ازدواج کنید که با شما تناسب داشته باشد و برای این که این تناسب را تشخیص دهید باید نسبت به او شناخت پیدا کنید. شناخت برای انتخاب همسر به چهار طریق زیر اتفاق می افتد:
– گفتگو
– تحقیق
– معاشرات
– مشاوره تخصص
بهترین حالت این است که برای شناخت طرف مقابل از هر چهار ابزار فوق استفاده نمایید. نکته دیگر در شناخت طرف مقابل این است که شما مراحل ازدواج را به درستی طی کنید و در این مورد شتاب زده عمل نکنید. شما باید زمان کافی برای دوران آشنایی، دوران نامزدی و دوران عقد اختصاص دهید. درباره اینکه هر یک از این دوران چه مدتی باید طول بکشد و مستلزم چه مهارت هایی است در بخش های دیگر سایت توضیحاتی ارائه می کنیم.
3ـ ارتباط صحیح: 4 ستون خانواده سالم عبارتند از:
– آرامش و امنیت
– محبت
– احترام
– رضایت جنسی
و ایجاد هر یک از موارد فوق، علاوه بر اقدام به موقع و انتخاب مناسب، مستلزم ایجاد ارتباط صمیمی و لذت بخش برای طرفین است و ایجاد چنین ارتباطی، مستلزم داشتن مهارت ارتباط موثر، مهارت حل تعارض و اصلاح باورهای غلط درباره همسرداری و ارتباط با همسر می باشد.

درباره ی نویسنده

مشاور

دیدگاهی بنویسید