آمادگی برای ازدواج

حسرت ها یا گشتالت های ناتمام و نقش آنها در عشق و ازدواج

حسرت ها
به قلم مشاور
  • در بسیاری از مواقع، افراد بر اساس حسرت هایشان، عاشق می شوند و معیارهای انتخاب همسر آن‌ها بر اساس همین حسرت ها یا گشتالت های ناتمام شکل گرفته است.

تمرین 1) فرض کنید به شما سواری بر اسب سفید داده‌اند و قرار است یک هفته کاملاً در اختیار شما باشد. با او چطور زندگی می کنید و از او می خواهید چه کاری برای شما انجام دهد؟

  • سوار بر اسب سفید شماچه ویژگی‌هایی دارد؟ 5 صفت نام ببرید.
  • اگر قرار باشد شما سواری با اسب سفید باشید، چه ویژگی‌هایی را در خودتان پرورش می دهید؟ اکثر مواقع افراد هیچ تصور دقیقی از سوار بر اسب سفیدی که منتظرش هستند ندارند. در نتیجه نمی دانند که خودشان چطور می توانند سواری بر اسب سفید شوند.

تمرین 2) روند طبیعی زندگی به این ترتیب است که افراد در سن مشخصی به کاری اشتغال پیدا می کنند و یک دوره اشتغال (مثلا یک دوره 30 ساله) بازنشسته می شوند. بسیاری سال ها منتظر دوره بازنشستگی هستند تا فعالیت های را که در دوره اشتغال انجام نداده اند، انجام دهند. اما بیشتر افراد هیچ برنامه‌ای برای این دوره ندارند و استفاده چندانی از آن نمی برند. حال فرض کنید یک چنین روندی در ازدواج هم وجود دارد. یعنی شما پس از دوره چند ساله زندگی مشترک از آن بازنشسته می شوید و مجبورید چند سال بدون همسر و فرزندان زندگی کنید. بنویسید این سال ها را چطور می گذرانیدتا حس عشق به زندگی و نشاط همچنان در شما باقی بماند؟

بسیاری از فعالیت هایی که در این تمرین از آن‌ها نام می برید فعالیت هایی هستند که اکنون هم برای رشد و شاد زیستن شما لازمند. اگر تمام فعالیت هایی را که برای 20 سال آخر زندگیتان در نظر گرفته اید از امروز شروع کنید از نتایج زیر بهره خواهید برد:

  1. در شما شور و اشتیاق به وجود می آید.
  2. اشتباهاتتان در زندگی کاهش میابد.
  3. کمتر آزار می بینید و به دیگران نیز کمتر آزار می رسانید.
  4. زمان بیشتری برای فعالیت و مفید بودن دارید.
  5. به افراد بیشتری می توانید کمک کنید.
  6. زمان بیشتری برای رشد و پیشرفت و به اوج رسیدن دارید.

بنابراین برای داشتن زندگی پربار و شاد، هر فعالیتی را که قصد دارید بعد از بازنشستگی از ازدواج انجام دهید از امروز شروع کنید. سبک زندگی چند بعدی، نگاه عمقی به خود زندگی و ایجاد نظم بین خواب و بیداری و فعالیت ها به شما کمک می کند تا همیشه زندگی پر باری داشته باشید ومانع خستگی و بی انگیزگی در زندگی می شود. همچنین باعث می شود که به دیگران وابسته نباشید و فرد حفظ شود و زمانی عشق شما سالم و کامل است که به طرف مقابل دلبسته باشید نه وابسته.

درباره ی نویسنده

مشاور

دیدگاهی بنویسید