آمادگی برای ازدواج

انواع بلوغ در ازدواج

انواع بلوغ در ازدواج
به قلم مشاور

بلوغ های مختلف وجود دارند که تعیین کننده آمادگی کلی فرد برای ازدواج هستند. در ادامه به طور مفصل انواع بلوغ را مورد بررسی قرار می دهیم:

بلوغ سني
سن دقیقی را برای ازدواج نمی توان مشخص کرد، زیرا افراد مختلف در سنین مختلف به شرایط لازم برای ازدواج دست می یابند. هرچند که سن قانونی برای ازدواج در کشور ما 9 سال برای دختران و 15 سال برای پسران است و از این به بعد محدوديت سنی خاصی برای ازدواج وجود ندارد اما تحقیقات نشان می دهند که سن زیر 20 سال برای ازدواج پر خطر است.
بلوغ شخصيتي
منظور از بلوغ شخصيت، رشد و پختگي در سه جنبه فكري، عاطفي و رفتاري است.
الف) رشد فکری لازم برای ازدواج، دو بعد عام و خاص دارد:

رشد فكري عام یعنی:

 • داشتن یک نظام فکری و اعتقادی نسبتاً پایدار که فرد را قابل اعتماد و افکارش را قابل پیش بینی کند.
 • برخورداری از تفكرانتقادی، یعنی توانایی منطقی اندیشیدن.
 • تفكر واگرا، یعنی توانایی دیدن مسائل از زوایای مختلف به خصوص از نگاه دیگران.
 • مهارت حل مساله و تصمیم گیری
 • قدرت تفكر قبل از عمل و تفكر مستقل

وقتي شما بتوانيد با مسائل و پديده ها برخورد عقلاني داشته باشيد و به برداشت شخصي و احساس خود اكتفا نكنيد، با مسائل به شيوة جديد و نو برخورد كنيد، بهترين راه حل ها را براي مسائل خود پيدا كنيد، هر باور و انديشه اي را چشم و گوش بسته نپذيريد بلکه آن را تحليل كنيد، قبل از هر اقدامي عواقب و پيامدهاي آن را در نظر بگيريد تا كمتر دچار خطا و پشیماني بشويد، به طور مستقل و آزادنه بتوانيد در امور مهم زندگي تصميم گيري نماييد و البته در موارد لزوم مشورت كنيد و از هم فكري با ديگران استفاده كنيد، نشان مي دهيد كه از رشد فكري خوبي برخورداريد.
منظور از رشد فكري خاص اين است که نگرش و باورهاي شما نسبت به ازدواج واهداف و انتظارات شما از آن واقعی باشد. انگيزه هايي از قبيل بقاي نسل، کسب آرامش، پاسخگویی به نياز جنسي، ميل به داشتن استقلال، ارضای نيازهاي عاطفي و رفع تنهايي همه دلايل قابل قبولي است اما به شرط آن كه هر يك تنها دليل ازدواج نباشد. چنانچه شما براساس احساس ترحم نسبت به ديگري و يا نياز به ترحم ديگري نسبت به خود، تصميم به ازدواج بگيريد، يا براي فرار از موقعيت نامطلوبي كه در آن قرار گرفته ايد مانند محيط خانوادگي نامناسب، مشكلات مالي، اصرار خانواده، و یا براي جبران شكست در عشق يا شكست در ازدواج قبلي و يا تنها براي رسيدن به يك خواسته، به بهاي ناديده گرفتن عوامل اساسي دیگر، تصميم به ازدواج گرفته ايد مطمئن باشيد هدف يا اهداف معقولي را براي اين امر مهم دنبال نمي كنيد. بعضی از افراد در زمان جواني با توجه به شرايط و موقعيت خود به ازدواج، به عنوان يك هدف فكر مي كنند. توجه داشته باشيد ازدواج خود هدف نيست بلكه ابزاري است كه به وسيلة آن شما به اهداف خود در زندگي برسيد. بنابراين لازم است اهداف خود را قبل از ازدواج تعيين كنيد و براساس آن اقدام به انتخاب نماييد تا امكان موفقيت شما بالا برود. علاوه بر تعيين اهداف خود بهتر است باورهاي غلط خود درباره ازدواج را اصلاح كنيد. باورهايي از اين جمله:

 • ازدواج یعنی تمام زندگی و بدون ازدواج زندگی معنا ندارد.
 • همسر تنها تكيه گاه عاطفي است.
 • همسر وسيله اي براي رفع همة مشكلات و کمبودها است.
 • همسر شما باید همه تنهایی شما را پر کند.
 • همسر شما بايد از هر لحاظ شبيه شما باشد و یا بشود.
 • همسر شما باید از هر لحاظ کامل و بی نقص باشد و یا بشود.
 • همسر شما باید آنگونه که شما می خواهید و یا درست می دانید زندگی کند.

اصلاح باورها و انتظارات غير واقع بينانه به شما كمك مي كند بعد از ازدواج به محض مواجه شدن با واقعيات زندگي دچار پشيماني و سرخوردگي نگرديد. لازم به ذكر است به منظور اطمينان يافتن از درست بودن اهداف و باورهاي خود بهتر است به كمك مشاوران متخصص، آنها را مرور و ارزيابي كنيد.

ب) رشد عاطفي
بلوغ عاطفی یا احساسی يعني توانایی ادراک ومديريت هيجاني.
اگر شما بتوانيد:

 • احساسات منفي و مثبت خود را بشناسید و به درستی كنترل و ابراز كنيد
 • احساسات دیگران را درک کنید و بتوانيد با واكنش درست و به موقع هيجانات آنها را كنترل كنيد به طوري كه نتيجة آن همدلي با آنها و درك متقابل باشد

نشانه آن است كه شما به يك پختگي عاطفي رسيده ايد. لازمه رشد در اين زمينه پرورش هوش عاطفي (EQ) است.
ج) پختگی رفتاري
مهم ترین شاخصه های پختگی رفتاری عبارتند از:

 • ثبات رفتاري يعني رفتارهای فرد در موقعيت هاي مختلف قابل پيش بيني باشد.
 • مسئولیت پذیری
 • انعطاف پذیری و قدرت سازگاری با محیط

لازمة رشد در اين زمينه يادگيري از طريق مطالعه و مشاوره، و تمرين و تكرار است. فراموش نكنيد هر چه انعطاف پذيرتر باشيد، بر عادات غلط كمتر پافشاري كنيد و از افرادي كه رفتارهاي مطلوب و شايسته دارند الگو بگيريد، زودتر به نتيجه مي رسيد. (بستگان نزديك حتی اگر رابطة عاطفي خوبي با شما داشته باشند اما هميشه الگوي مناسبي براي زندگي شما نخواهند بود.)
به طور خلاصه هرگاه بتوانیم با انسانی که با ما متفاوت فکر می کند، متفاوت احساس می کند، و متفاوت رفتار می کند به راحتی کنار بیاییم، از نظر شخصیتی آماده ازدواج هستیم.
بلوغ اجتماعي
يعني قابليت زندگي اجتماعي با ايفاء نقش هاي متعدد. شما در صورت پختگي در اين زمينه خواهيد توانست همسر خوب و وظيفه شناسي باشيد در عين حال نقش هاي قبلي؛ از جمله نقش فرزندی، خواهر و یا برادری، کارمندی و یا دانشجویی و … را نيز در حد متعادل ايفا كنيد. لازمه رشد در اين زمينه تقويت مهارت هاي ارتباطي، مسئوليت پذيري و آشنايي با وظايف هر يك از نقش هاست. يك نكته قابل توجه در اين زمينه اين است كه به دنبال تأييد صد در صد همة افراد نباشيد. قدر مسلم هيچ گاه نخواهيد توانست همة اطرافيان را كاملاً راضي نگه داريد. مهم آن است كه شما در حد توان و در حدود مشخص، بستگان خود را راضي كنيد، به طوري كه به زندگي شخصي و زناشويي تان آسيب وارد نشود. هر چند پس از ازدواج وظیفه اصلی شما تلاش در جهت حفظ و بالندگی زندگی خانوادگی خودتان است ولی به ياد داشته باشيد قرار نيست با ازدواج خانوادة پدري و وظايفي كه در قبال پدر و مادر داريد را فراموش نماييد. زیرا پشتوانه عاطفی و معنوی(از جمله دعای خیر) آنها همواره می تواند سرمایه خوشبختی و کامیابی شما باشد.
بلوغ اقتصادي
يعني توانايي تأمين و مديريت اقتصادي و مالي يك خانوادة حداقل دو نفره به صورت مستقل و قابل پيش بيني. يعني شما بدون تكيه بر ديگران، حداقل رفاه ممكن در حد تهية مسكن (ترجیحاً مستقل) و تأمين مخارج اوليه از جمله خوراك، پوشاك، هزينه هاي درمان و تفريح خود و همسرتان را متناسب با نياز و شأنتان تأمين نماييد.

بلوغ جنسی
برخورداری از تمایلات، باورها و افکار جنسی طبیعی از ضروریات یک ازدواج موفق و سالم است. قبل از اینکه تصمیم به ازدواج بگیرید حتماً با یک مشاور ازدواج درباره میزان تمایلات و گرایش های جنسی خود، و همچنین باورها و افکارتان درباره این موضوع، مشورت کنید. (هرگز این نکته را فراموش نکنید و بعد جنسی ازدواج را دست کم نگیرید)

درباره ی نویسنده

مشاور

دیدگاهی بنویسید