آمادگی برای ازدواج

افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند

افراد نامناسب
به قلم مشاور
 • چه افرادی برای برای ازدواج مناسب نیستند؟
 1. افرادی که معتاد به موادمخدر یا الکل هستند.
 2. افرادی که به سرعت و به شدت خشمگین می شوند.
 3. افرادی که مسئولیت زندگی خود را بعهده نمی گیرند.
 4. افرادی که دیگران را کنترل می کنند.
 5. افرادی که انحرافات و مشکلات جنسی دارند به این صورت که: عزت نفس جنسی ندارند، مشکلات و کنش جنسی دارند، انحراف جنسی ماننده: بچه بازی و … دارند.
 6. افرادی که بالغ آن‌ها شکل نگرفته و کودک مانده‌اند.
 7. افرادی که احساسات خود را بیان نمی کنند
 8. افرادی که از ارتباط قبلی خدو التیام نیافته اند: ما برای ترمیم خود در یک رابطه به حداقل 6 ماه وقت نیاز داریم که خودمان را پیدا کنیم نه این که فوراً در رابطهی جدیدی وارد شویم و در صدد کشف این باشیم که چه انتظاراتی و چه رفتارهایی باعث شکست در رابطه شده است و به خود فرصت التیام دهیم.
 9. افرادی که نمی توانند در مقابل آزار خانواده از همسر خود حمایت کنند و به آن‌ها اجازه می دهند حریم آن‌ها را بشکنند.
 10. کسانی که اختلال شخصیت دارند: این افراد اصلاً قبول ندارند که اختلال یا مشکل دارند وتشخیص این امر به عهدهی روانشناس و مشاور می باشد.

راه‌های شناسایی بلوغ

 • بلوغ شخصیتی: رابطه ما با والدین می باشد، از خود بپرسیم که آیا بند ناف ما از خانواده جدا شده یا نه؟ پس لازمهی ازدواج این است که شخصاً در ازدواج بتوانیم بطور مستقل تصمیم گیری کنیم.
 • رابطه من با دنیا: از 20 سالگی به بعد شروع به تفکر کرده باشیم، شرایطمان را سنجیده باشیم وکم و کاستی‌ها را تشخیص داده باشیم.
 • رابطه من با خودم: نقاط قوت و ضعفمان را شناسایی کرده باشیم و نگرش و نگاهی که ما نسبت به زندگی داریم بسیار بسیار مهم است.
 • رابطه من با خدا: داشتن ارزش‌ها و چهاچوب های اخلاقی و مذهبی ما یکی از مسائل مهم زندگی زناشویی است. زیرا در نبود این ارزش‌ها و چهارچوب ها افراد کمتر می توانند در ازدواجشان متعهد شوند.
 • بلوغ عقلی: کسانی که بلوغ و تفکرشان قبل از عمل و حرف زدنشان است و از قدرت ارزیابی و تصمیم گیری برخوردارند.
 • بلوغ عاطفی: زن و مرد از لحاظ ساختار مغزی و عاطفی متفاوت هستند. اشکال کار بیشتر زن وشوهرها این است که نمی دانند چقدر بی هزینه می توانند همدیگر را خوشحال و راضی کنند. بیشتر ما آدم ها از نظر عاطفی فقیر هستیم و باید غنی شویم. زن و شوهر می توانند حسن های همدیگر را ببینند و بازخورد دهند زیرا رابطه‌ای سالم است که هم احساسات مثبت و هم منفی با رعایت حقوق طرف مقابل ابراز شود.
 • بلوغ اجتماعی: بودن تعاون، همکاری و برقرار کردن ارتباطات اجتماعی باعث می شود که ما بتوانیم در ازدواج و روابطمان با خانواده، رابطه خوب و سالم همراه با قدرت سازگاری داشته باشیم.
 • بلوغ مالی: نداشتن انتظارات بیش از اندازه و برقراری تناسب بی دخل و خرج، قدرت تقسیم بندی و دانستن اینکه برچه مبنایی باید انتظاراتمان و زندگی مان را برنامه ریزی کنیم.
 • بلوغ جنسی: شناختن بدن خود و همسر و دانستن رعایت مسائل جنسی. تحقیقات نشان داده حدود 90% اشکالات جنسی و سکس، روحی روانی است.
 • افرادی که برای ازدواج با همدیگر مناسب نیستند:
 1. تفاوت سنی: بهترین تفاوت سنی این است که 3-4 سال مرد از زن بزرگتر باشد. اگر خیلی از همسرمان بزرگتر باشیم بیشتر والد او هستیم تا همسر او. زمانی که فاصله سنی زیاد باشد رابطه بهم می خورد مخصوصاً زمانی که زن جوانتر از مرد باشد مثلاً زن 20 سال و مرد 37 سال و ما بدلیل اینکه نمی دانیم طرف مقابل چه چیزی می خواهد و یا چگونه فکر می کند به یکدیگر صدمه می زنی‌ام.

حداقل سن مناسب برای ازدواج 24-25 برای مرد و 23-24 برای زن می باشد.

 1. تفاوت اجتماعی: تفاوت در سطح تحصیلات، قومی، طبقه اجتماعی، فرهنگی و …می تواند مشکل ساز باشد. ما باید کسانی را برای ازدواج انتخاب کنیم که در این تفاوت ها فاصله زیادی نداشته باشیم، زیرا هرکدام به تنهایی بسیار مهم است.

 

درباره ی نویسنده

مشاور

دیدگاهی بنویسید