آمادگی برای ازدواج

آیا خانواده ام آمادگی ازدواج مرا دارند؟

آیا خانواده ام آمادگی ازدواج مرا دارند
به قلم مشاور

در زمان های قدیم، وقتی دختر یا پسر به سن ازدواج و یا نزدیک آن می رسیدند، خانواده ها به صورت خودجوش برای فراهم کردن مقدمات ازدواج آنها به تکاپو می افتادند و شرایط لازم را برای ازدواج فرزند خود فراهم می کردند. به طور مثال برای دختر جهیزیه تهیه می کردند و برای پسر شغل و مسکن تهیه نموده و به دنبال یک همسر مناسب برای او می گشتند. اکثر ازدواج ها به صورت سنتی انجام می شد و دختر و پسر، حق انتخاب چندانی برای یافتن همسر خود نداشتند. این نوع ازدواج مزایا و البته معایبی داشت. اما امروزه هم نوع ازدواج ها تفاوت کرده است و هم نگرش و برخورد خانواده ها نسبت به ازدواج فرزندانشان. امروزه دیگر بالا رفتن سن فرزندان و مجرد ماندن دختر یا پسر اهمیت چندانی برای بسیاری از خانواده ها ندارد و دختر و پسر باید خودشان اقدامی برای خود بکنند. ضمن اینکه فرایند انتخاب همسر نیز دیگر به شکل سنتی نیست و دختر و پسر خودشان یکدیگر را پیدا می کنند. البته در بسیاری از موارد نیز با مخالفت هایی از طرف خانواده ها رو به رو می شوند. در مورد چگونگی برخورد با مخالفت خانواده ها با ازدواج شما در مطالب بعدی سایت بحث خواهیم نمود. اما در این مطلب سوال اصلی این است که خانواده ها چه باید آمادگی هایی برای فرزند خود داشته باشند؟ در جواب این سوال باید بگوییم که یک خانواده آماده برای ازدواج فرزندشان دارای شرایط زیر می باشد:

  • توانایی مالی نسبی برای فراهم نمودن امکانات ازدواج و حمایت آنان(اگر دختر یا پسر خودشان چنین شرایط مالی را داشته باشند نیازی به این شرط برای خانواده نیست. همینطور جوانانی که این قدرت را در خانواده خود نمی بینند که حتی در دراز مدت بتوانند هزینه ازدواج آنها را بپردازند، باید خودشان از جا برخیزند و با کار و تلاش این هزینه را تقبل نمایند. البته این روش با وجود سختی و احتمالاً ایجاد تأخیر در ازدواج، شیرینی خاص خود را دارد. در این مورد در مطالب بعدی سایت توصیه هایی خواهیم نمود).
  • در خانواده اختلاف جدی وجود نداشته باشد. اگر در خانواده اختلاف جدی (میان پدر و مادر یا سایر اعضای خانواده) و نه اختلاف های سطحی و گذرا وجود داشته باشد، قطعا ازدواج شما را با مخاطراتی رو به رو خواهد نمود. در این موارد توصیه می کنیم کمی صبر کنید تا این اختلافات حل و فصل شده و یا به نتیجه مشخصی بینجامد.
  • به رسمیت شناختن استقلال و توانایی های دختر و پسر: این مورد شاید مهم ترین مورد در مباحث مربوط به آمادگی خانواده ها باشد. متأسفانه این روزها اکثر دختران و پسران خیلی دیر به استقلال فکری، مالی، عاطفی و … می رسند و این مورد اتفاقا یکی از شکایت ها یا بهانه های خانواده ها برای مخالفت با ازدواج فرزندان است. شما باید توانمندی های خود را به خانواده نشان دهید. برای این منظور، اگر دختر هستید سعی کنید قسمتی از امور خانه را به عهده بگیرید، حتما توانایی های خود را در امور خانه داری بالا ببرید و در مقابل خانواده به نمایش بگذارید. اگر خواهر یا برادر کوچکتری دارید از او به خوبی مراقبت کنید. اگر شاغل هستید سعی کنید پولی پس انداز کنید و این را به خانواده نشان دهید. اگر پسر هستید سعی کنید توانایی های مالی خود را بالا ببرید و آن را به خانواده نشان دهید. حتما حتی اگر دانشجو و مشغول تحصیل هستید شغلی (اگر امکان دارد تمام وقت و اگر نه، حداقل پاره وقت یا پروژه ای) برای خود دست و پا کنید. بگذارید خانواده پس انداز کردن و درآمد زایی و مولد بودن شما را ببینند. سعی کنید در صورت امکان قسمتی از مخارج خانه را تأمین کنید. برای خانه خرید کنید. این کارها باعث می شود که خانواده به توانمندی های شما اعتماد کنند و راحت تر با موضوع ازدواج شما کنار بیایند.

 

درباره ی نویسنده

مشاور

دیدگاهی بنویسید