آمادگی برای ازدواج

آمادگی و بلوغ اقتصادی برای ازدواج

آمادگی و بلوغ اقتصادی برای ازدواج
به قلم مشاور

این روزها، مخارج بالای ازدواج و زندگی مشترک ازیک‌طرف و طولانی شدن تحصیلات و دشواری در پیدا کردن شغل مناسب، دلیل بر بالا رفتن سن ازدواج شده‌اند و در این بین بسیاری از جوانان، به دنبال راهکار می‌گردند که بنوانند زودتر به توانایی اقتصادی برسند تا بتوانند ازدواج کنند. کلمه «بلوغ اقتصادی» را شاید زیاد شنیده باشید و شاید از این موضوع ناراحت باشید که دیگران، عدم رسیدن شما به بلوغ اقتصادی را دلیل بر اینکه برای ازدواج شما زود است بدانند و یا اینکه خودتان نیز قبول داشته باشید که به بلوغ اقتصادی نرسیده‌اید. در این مطلب قصد داریم به ماهیت بلوغ اقتصادی بپردازیم و سوالاتی را پیرامون آن‌که ممکن است در ذهن شما هم وجود داشته باشد پاسخ دهیم. یک اشتباه رایج در خصوص بلوغ اقتصادی این است که بسیاری از افراد، بلوغ اقتصادی را معادل با میزان درآمد یا میزان پولی که در اختیار فرد قرار دارد می‌پندارند. درصورتی‌که بلوغ اقتصادی به‌هیچ‌وجه به معنای درآمد نیست. بلکه به معنای توانایی برنامه‌ریزی صحیح، تدبیر، واقع‌بینی در امور مالی و توانایی انجام فعالیتی است که منجر به درآمد شود. میزان این درآمد نیز بستگی به شرایط زندگی و انتظارات فرد از خودش دارد؛ بنابراین چه‌بسا جوانانی که از درآمد یا پس‌انداز خوبی به واسطه کمک خانواده برخوردارند اما به بلوغ اقتصادی نرسیده‌اند و چه‌بسا جوانانی که توانایی درآمدزایی دارند اما به دلایل ترجیح داده‌اند وقت خود را صرف فعالیت‌های دیگر مانند تحصیل کنند و هنوز از پس انداز خوبی برخوردار نیستند اما به بلوغ اقتصادی رسیده‌اند.

یکی از ویژگی‌های بلوغ اقتصادی این است که قابل دستیابی بوده و می‌توان آن را تسریع نمود. توصیه‌های مختلفی برای دستیابی به بلوغ اقتصادی می‌شود. یک نکته اساسی این است که کسب‌وکار در دنیای امروزی نسبت به زمان قدیم بسیار پیچیده‌تر شده است و چه‌بسا افرادی که در زمان‌های قدیم از توانایی بالایی در زمینه اقتصادی برخوردار بوده‌اند اگر اطلاعات و توانایی‌های خود را به‌روز نکرده باشند نمی‌توانند از پس پیچیدگی‌های دنیای کسب‌وکار امروزی بربیایند. امروزه بلوغ اقتصادی نیازمند دانش تئوری در کنار کار عملی می‌باشد؛ بنابراین برای تسریع در بلوغ اقتصادی به توصیه‌های زیر توجه نمایید:

  • خود را وارد فضای کارکنید: سعی کنید به روش‌های مختلف وارد فضاهای مختلف کاری بشوید. کار پاره‌وقت بگیرید. پروژه‌های مختلف را قبول کنید. وارد تیم‌های مختلف بشوید. برای این کار با افرادی که می‌شناسید تماس بگیرید و آمادگی خود را برای انجام چنین کارهایی اعلام کنید. حتی می‌توانید برای مدتی برای کسب تجربه رایگان کارکنید.
  • مهارت‌های عمومی خود را ارتقا دهید: یک سری مهارت‌های عمومی برای فضای کار لازم است و داشتن این مهارت‌ها سبب می‌شود تا در فضای کار موفق‌تر عمل کنید. رزومه نویسی، مذاکره، بازاریابی و فروش، تفکر استراتژیک و … ازجمله این مهارت‌ها هستند. سعی کنید در مورد این مهارت‌ها مطالعه کنید و یا به دوره‌های آموزشی مربوطه بروید.
  • مطالعه کنید: همه امور تخصصی مربوط به مشاغل و همچنین مهارت‌های عمومی که در بالا ذکر شد بر اساس یک دانش تئوری بناشده‌اند؛ بنابراین با افزایش دانش تئوریک خود در این حوزه، عملکرد شما در عمل بهبود خواهد یافت و راه افزایش این دانش تئوری این است که «کتاب بخوانید».
  • شبکه ارتباطی خود را ارتقا دهید: سعی کنید با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. فراموش نکنید که یک شبکه ارتباط گسترده، به‌اندازه سرمایه برای موفقیت شغلی مهم است؛ بنابراین شبکه ارتباط گسترده می‌تواند کمک بسیار زیادی به بلوغ اقتصادی شما بکند.
  • پس‌انداز کنید: سعی کنید مخارج خود را مدیریت کنید و درصدی از درآمد خود را پس‌انداز کنید. پس‌انداز کردن نشان‌دهنده تدبیر و آینده‌نگری شماست و در آینده به شما استقلال و امنیت مالی می‌دهد. می‌توانید قسمتی از پس‌انداز خود را برای آموزش و ارتقای فردی خودتان هزینه کنید.

در پایان، ذکر این نکته لازم است که بلوغ اقتصادی فقط مخصوص پسرها نیست و دخترها نیز باید برای اداره صحیح مخارج زندگی به بلوغ اقتصادی رسیده باشند؛ بنابراین به پسرها توصیه می‌کنیم در دوران آشنایی و انتخاب همسر حتماً با پرسیدن سوالاتی نسبت به بلوغ اقتصادی طرف مقابل اطلاعاتی کسب کنند.

درباره ی نویسنده

مشاور

دیدگاهی بنویسید